JAK MOCUJE SIĘ PŁYTY Z BETONU ARCHITEKTONICZNEGO?

NA PEWNO WIELU Z WAS ROZWAŻAJĄC ZAKUP ZASTANAWIA SIĘ JAK MOCUJE SIĘ PŁYTY Z BETONU ARCHITEKTONICZNEGO.
Możliwości jest wiele, w zależności od przeznaczenia płyty dobiera się odpowiedni system kotwienia.

Jeżeli płyty maja być wykorzystane na elewację budynku zapewne będzie konieczne zaprojektowanie i stworzenie odpowiedniej pod konstrukcji ze stali. Płyta w tym wypadku montowana powinna być tak aby zachować odstęp wentylacyjny.

Mniej kłopotliwy jest montaż płyt wewnątrz pomieszczenia.

W zależności od preferencji klienta wyróżnia się dwa podstawowe systemy mocujące.

1. Montaż ukryty plus klej poliuretanowy
Jest to system niewidoczny- używany w wypadkach kiedy klient chce uzyskać efekt samych płyt bez widocznych elementów montażowych. W tym wypadku możemy zastosować kątownik aluminiowy który odpowiednio przykręcony do ściany będzie stanowił podporę dla płyty i jednocześnie odciąży wagę płyty z betonu architektonicznego. Zamiast kątownika możemy również użyć kotwy wykonanej ze stali nie rdzewnej i osiągniemy podobny efekt.

2. Montaż ozdobny plus klej poliuretanowy

Za pomocą śrub ozdobnych wykonanych ze stali nierdzewnej. Jest to nieco droższy i bardziej skomplikowany system, należy bowiem nawiercić otwór w każdym rogu płyty z betonu architektonicznego oczywiście zachowując te same odległości od krawędzi. Kolejnym krokiem jest nawiercenie otworów w ścianie w odpowiednich miejscach tak aby po przyłożeniu płyty do ściany otwory nachodziły na siebie. Następnie do otworów w ścianie na kotwie chemicznej osadzamy trzpień śruby, przykładamy płytę i dokręcamy ją główką śruby ozdobnej.

Nie zapomnijmy o kleju, zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku jest on bezwzględnie wymagany!!!

Pamiętajmy również o ciężarze płyt z betonu architektonicznego. Ściana na której chcemy osadzić płyty powinna być wytrzymała jeżeli jest to karton gipsowa ścianka konieczne będzie wzmocnienie jej płytą OSB !!!

Jeżeli decydujecie się na montaż płyt we własnym zakresie warto jest zwrócić się do firmy od której zakupiliśmy towar z prośbą o nadesłanie instrukcji montażu.

, wpis dodany przez Pan toBETON