Czym jest beton architektoniczny

Historia betonu

Beton architektoniczny to obecnie bardzo modny materiał, po którego chętnie sięga współczesna architektura. Jego historia jest jednak bardzo bogata, bowiem sięga czasów starożytnych. Już 300 lat przed naszą erą był powszechnie stosowany w Rzymie. Przez wielu naukowców wynalezienie betonu rzymskiego jest uznawane za jedno z ważniejszych wydarzeń technologicznych tamtego okresu. Przez wieki zainteresowanie betonem wyglądało różnie, jednak swój renesans materiał ten przeżył w 2 połowie minionego wieku, kiedy zaczęto go powszechnie wykorzystywać w przemyśle budowlanym. Współczesny beton to niezliczona ilość odmian, różniących się wytrzymałością, parametrami i wyglądem. Jedną z nich jest beton architektoniczny, zwany też często betonem XXI wieku.

Z czego składa się beton architektoniczny?

Beton architektoniczny jest wzmocniony o wysokogatunkową mieszankę TObeton GRC, dzięki czemu jest trwalszy i mocniejszy od innych odmian betonu. Ponadto jego wygląd wizualny jest bardziej efektowny i dekoracyjny w porównaniu do zwykłego betonu. Jego nazwa bierze się z możliwości estetycznych, dzięki czemu znalazł szerokie zastosowanie w architekturze. Jest równie wytrzymały i trwały, ale jednocześnie posiada znacznie bardziej dekoracyjny wygląd. Dodatkowo producenci stosują różnego rodzaju zabiegi technologiczne, między innymi impregnację, dzięki czemu możliwości tego materiału są nieograniczone. Może być stosowany zarówno w przestrzeni publicznej, jak również do wykończenia domów, mieszkań i loftów.

Estetyka betonu architektonicznego

To, co wyróżnia beton architektoniczny, to widoczna warstwa strukturalna oraz gładka powierzchnia. Poprzez odpowiednie dobranie zabiegów technologicznych oraz procesu formowania można uzyskać pożądaną ilość wżerów. Powierzchnię betonu często pokrywają smugi i przebarwienia, podkreślają one naturalne pochodzenie materiału i jego szlachetność. W procesie produkcji często rezygnuje się z mechanicznych urządzeń na rzecz pracy ręcznej, dzięki czemu wszystkie wykonywane elementy są perfekcyjnie dopracowane.